II Liga 2021 – seniorzy

Drużynowe Mistrzostwa Polski II Liga 2021 - Sypniewo

Zakończyły się tegoroczne zmagania w drugiej lidze. Niestety w ostatniej kolejce pechowo przegraliśmy z drużyną KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 2,5:3,5. Ostatecznie więc zdobywając 9 dużych punktów (4 zwycięstwa, 1 remis i 4 porażki), zajęliśmy 14 miejsce na 34 zespoły.
http://chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_2263/results.html?l=pl&tb=202_
Zajęte miejsce uprawnia nas oczywiście do udziału w przyszłorocznej drugiej lidze.
Jaka była to dla nas druga liga? Na pewno najlepsza ze wszystkich w jakich graliśmy i to nie tylko ze względu na zajęte miejsce ale i na indywidualne osiągnięcie naszej “złotej Moniki”, która została najlepszą kobietą w drugiej lidze! Jej wynik 7,5 punktu na 9 możliwych to zaiste niebywałe osiągnięcie. Oprócz wyników należy podkreślić również znakomitą atmosferę w drużynie. Tylko tak można osiągnąć sukces.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim grającym zawodnikom:
  1. Szymonowi Stysiakowi, naszemu kapitanowi, który brał na siebie największą odpowiedzialność za losy meczów. Grał znakomicie, do historii przejdzie jego zwycięstwo z arcymistrzem Schmidtem, chociaż w każdym z jego pojedynków można odnaleźć błysk geniuszu. Warto dodać, że Szymon przyjechał do nas na ligę ze Szwajcarii gdzie mieszka i pracuje na co dzień.
  2. Patrykowi Staniszowi, naszemu znakomitemu fotografowi i zawodnikowi z drugiej szachownicy. Patryk codziennie starannie przygotowywał się na przeciwników, a do tego potrafił pomóc w przygotowaniach każdemu naszemu zawodnikowi, dzieląc się swoją ogromną wiedzą. Zrozumienie szachów ma zaiste wyjątkowe, co z pewnością potwierdzą osoby które trenuje.
  3. Piotrowi Kamińskiemu, grającemu prezesowi naszego klubu. Piotr być może nie trafił idealnie z formą (w przeciwieństwie do każdej poprzedniej ligi w których zwykle brylował), ale walczył w każdej partii, a swoim charakterem i podejściem spajał naszą drużynę. Zawsze kiedy potrzeba wlać w serca kolegów nadzieję i wiarę, to zawsze tam pojawia się Piotrek.
  4. Arkadiuszowi Szmydowi, który spośród męskich zawodników z naszej drużyny zdobył najwięcej bo aż 4,5 punktu. Arek do maksimum wykorzystywał każdą pojawiającą się szansę w partii i bardzo często równe pozycje potrafił wygrać grając z komputerową precyzją. Polecam każdemu obejrzeć technikę Arka w końcówkach wieżowych.
  5. Aleksandrowi Zawierusze – naszemu mentorowi i koledze o najbardziej analitycznym podejściu ze wszystkich, a do tego znakomitemu sportowcowi i człowiekowi o nienagannych manierach i kulturze gry. Olek po raz kolejny potwierdził swoją klasę (kolejna liga z dodatnim bilansem punktowym – teraz 3/5) i to, że zawsze można na niego liczyć.
  6. Monice Gonsior – o Monice napisałem już bardzo wiele, ale podkreślmy to jeszcze raz Monika została najlepszą kobietą w drugiej lidze! Mając tak dobrze grającą kobietę ma się niesamowity komfort i pewność. Monika ma nieprzeciętny talent do atakowania i komplikowania sytuacji na szachownicy, w tej lidze nie znalazła żadnej pogromczyni, choć każda z jej przeciwniczek przygotowywała się na nią i niby wiedziała czego może się spodziewać. Do tego lub ponadto, Monika jest pogodną, miłą, sympatyczną kobietą z niebanalnym poczuciem humoru.
Podziękowania należą się również Urzędowi Miasta Żory, za finansowe wsparcie naszego udziału w drugiej lidze.
W przyszłym roku też powalczymy!
autor: Dawid Boruta – Kierownik Drużyny
(zdobywca dwóch cennych punktów, które pozwoliły zremisować z wyżej notowaną UKS TSz Zieloni Zielonka oraz wygrać z PKS WIATRAK Bydgoszcz)